
Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, je 6. marca 2025 potekal 6. Dan slovenskega lesarstva. Nacionalni dogodek, v organizaciji Javne agencije SPIRIT in MGTŠ, je poudaril pomembnost prehoda v trajnostno in digitalno prihodnost lesne industrije. Pod streho Sejma dom smo bili združeni podjetniki iz lesne in pohištvene panoge, raziskovalci, arhitekti, gradbeni inženirji in študenti. Srečanje je bilo namenjeno predstavitvi aktualnih izzivov in priložnosti, s katerimi se sooča lesna panoga in ustvarjalci v njej. Strokovni lesarski doživljaj je na odrski in kartonasti piedestal postavil mizarsko-rezbarske umetnine študentov Višje strokovne šole za les in oblikovanje Maribor.

Trendi in napovedi na ključnih tržiščih
Eden izmed najbolj zgovornih poudarkov dogodka je bil nagovor, v leseno kreacijo oblečene voditeljice, Marjane Grčman. “Vsako sekundo v Sloveniji zraste za garderobno omaro lesa, predelamo pa ga le v police.” Podatek je opozoril na velik potencial slovenskega lesa, na potrebo po njegovi boljši izrabi ter dodani vrednosti.
Prof. dr. Leon Oblak iz Biotehniške fakultete, je v svoji predstavitvi poudaril, da morajo podjetja v svoje strategije vključiti okoljske in družbene cilje. Nujna sta tudi trajnostni razvoj in digitalizacija. Po njegovih besedah so modern dizajn, personalizirani izdelki in prilagodljivost trgu ključni dejavniki uspeha. V ospredju povpraševanja so kakovostni izdelki z možnostjo hitre dobave. Posebno pozornost je namenil sodelovanju med podjetji, izobraževalnimi ustanovami in državo. Le usposobljen kader lahko uspešno odgovori na nove izzive v panogi. Ekonomistka prof. dr. Tjaša Redek iz Ekonomske fakultete je izpostavila pomen neotipljivega kapitala. To sta dizajn in vlaganje v kadre, kar omogoča podjetjem konkurenčnost na trgu.
Podjetje Mizarstvo Kos je s prisotnostjo na dogodku podprlo razprave in nadaljnje smeri lesne industrije, ki jih s svojim razvojnim delovanjem že udejanja. Sejemskim obiskovalcem smo predstavili lesene zunanje preobrazbe, interaktivni 3D konfigurator za leseni nadstrešek ter vizijo premične bivalne enote za eno osebo. Inovativne pristope v lesarski panogi sta z obiskom našega razstavnega prostora potrdila tudi prof. dr. Franc Pohleven in g. Darko Sajko, generalni direktor Direktorata za lesarstvo na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport.

S takšnimi dnevi in povezovanji se krepi ugled lesa kot ključnega gradbenega materiala prihodnosti. Les lahko s svojim naravnim in zdravilnim učinkom postane osnova za sodobno in trajnostno bivanje. Vsi udeleženci na dnevu lesarstva se bodo strinjali, da sta z improvizacijo pesmi na lesarske besede iz občinstva, navdušenje požela Urh Mlakar in Igor Kuma. Čestitke za kulturno digitalizirano inovacijo!