Knjiga miru
Združenih več kot 60 različnih organizacij

Projekt “Branje v gozdnih knjižnicah” je izjemen primer povezovanja narave, kulture in skupnosti, izveden ob svetovnem dnevu turizma – 27. septembra 2024. Vabilu, ki so ga naslovili Zavod za gozdove Slovenije, Turistična zveza Slovenije in Andragoški center Slovenije, se je odzvalo več kot 60 različnih organizacij in ustanov. Turistična društva, občine, kulturne in muzejske ustanove, knjižnice, lokalne skupnosti, itn. Med njimi tudi muzej Lesarius, Knjižnica Litija in Turistično društvo Polšnik. Vsak udeleženec je prispeval svoje misli o miru, povezanosti z naravo, kar je oblikovalo edinstvene prispevke v “Knjigo miru”.

Razmišljali o povezavi med turizmom in mirom

»Turizem in mir« – tematika ob svetovnem dnevu turizma, je omogočila, da so se udeleženci osredotočili na vrednost miru, ki ga narava ponuja vsakemu posamezniku. Branje v gozdu ni zgolj kulturni dogodek, temveč tudi priložnost za izkušnjo tišine in ponujene spokojnosti. Ob tem so udeleženci razmišljali o povezavi med naravo, kar je ustvarilo globoko in reflektivno izkušnjo. Knjiga miru: Povezovanje gozda in branja

Knjiga miru predstavljena na sejmu turizma Alpe-Adria 2025 v Ljubljani

Publikacija združuje vtise, misli in fotografije prvih skupnih branj v gozdnih knjižnicah po Sloveniji. Na ta način projekt ni le kulturno, temveč tudi izobraževalno in okoljsko pomemben. Povezuje nas z našimi naravnimi viri ter spodbuja k razmisleku o pomenu narave v vsakdanjem življenju. Na sejmu turizma je 31. januarja 2025, skupaj s sodelujočimi deležniki, knjigo predstavil pobudnik povezovalne akcije, Jože Prah iz Zavoda za gozdove Slovenije.

Kot je zapisala Staša Lepej: »Knjiga miru ni knjiga, s katero se zlekneš na kavč ali fotelj in jo odložiš na nočno omarico. Tudi v cekar za na plažo ne gre. Ne da se je kupiti, niti izposojati. Je knjiga iz lesa in papirja. Papir nam dajejo drevesa, gozd. Gozd je zatočišče miru, tišine, spokojnosti … Gozd je ljubezen, je občutenje, je (tudi) turizem. Turizem smo ljudje. In je povezovalni krog sklenjen.« Posebnost so platnice, ki jih je izdelal mladi oblikovalec lesa, Nejc Pižmoht iz podjetja Pineks Wood in so narejene iz desetih avtohtonih slovenskih drevesnih vrst. Knjiga miru: Povezovanje gozda in branja

Ob prihajajočem kulturnem prazniku želimo vsem, da se zavemo pomena naše kulturne dediščine, narave in skupnosti, ki nas povezujejo. Unikatna, edinstvena Knjiga miru, ki bo shranjena na Gozdarskem inštitutu v Ljubljani, ni le simbol miru, temveč tudi edini trajni zapis sodelovanja in ljubezni do narave.

Foto: Staša Lepej, Rok Petančič

PDF: Knjiga miru (klik za ogled)
Bralke iz Zagorja

Muzej Lesarius je v Knjigo miru prispeval besedilo, ki poudarja pomen povezovanja turizma z mirom. »Turizem in mir sta tesno povezana, saj raziskovanja omogočajo spoznavanje različnih kultur in okolij, kar spodbuja medsebojno razumevanje in sožitje med ljudmi. Mirno okolje je temeljna vrednota za razvoj turizma, bralni kotiček v gozdni knjigobežnici in knjižnici drevesnih vrst na postajališču pri muzeju Lesarius na Veliki Preski pa krepi notranji mir ter skrb za naravno in kulturno dediščino. Spodbuda trajnostnemu turizmu so povezane skupnosti, v kateri se obiskovalci počutijo varne, vključene in spoštovane.«