Obisk Erazmus+ učencev iz Češke in domače Slovenije

Na pobudo domačinke Mateje Vozelj (in njene družine gostiteljice), je muzej Lesarius v okviru programa Erasmus+ sprejel učence iz Češke in njihove slovenske gostitelje. Partnerski šoli Osnovna šole Litija in Gimnazija Jihlava iz Češke republike, sodelovanje izvajata v okviru projekta Potovanje v znanje. Obisk je bila edinstvena priložnost za povezovanje z lesarsko dediščino in naravo. Skozi spoznavanje rokodelskih veščin in obdelavo lesa so mladi odkrivali pomen preteklosti za prihodnost. Mladi iz Češke in Slovenije

V knjigo vtisov je ena od čeških učiteljic zapisala:

“Thank you very much for your big heart. Such an amazing idea, absolutely involving, full of emotions, warmhearted. Wish you the best, cause you’re the best! 😉 “

Učiteljice pri miselnih in ugankarskih izzivih
Od drevesa do unikatnega izdelka

Skozi doživljajsko delavnico so učenci spoznali svoje drevo, ki je odražalo njihov značaj in jim približalo pomen lesa v vsakdanjem življenju. S tradicionalnimi ročnimi orodji so se preizkusili v ročni obdelavi lesa. Izdelali so zahtevnejše izdelke, kot so sestavljive poličke za knjige ali steklenice, leseno macolo, umetniške rezbarije in svečnik. Njihova vztrajnost in spretno rokovanje z orodji sta navdušili tako mentorje kot gostitelje.

Druženje so popestrile miselne igre in uganke. Velikanska jenga je postala osrednja atrakcija, saj sta jo dve učenki razprostrli vse od muzeja do razstavnega prostora. Prav poseben izziv pa je bila stružnica na nožni pogon, ki je zahtevala spretnost in potrpežljivost ter pri mladih vzbudila pravo navdušenje. Mladi iz Češke in Slovenije

Medkulturno povezovanje skozi les

Ob zaključku so učiteljice iz Češke in Slovenije izrazile navdušenje nad edinstveno izkušnjo. Starši gostiteljskih družin pa so potrdili ponos nad medkulturnim povezovanjem. Jezikovnih ovir skoraj ni bilo – učenci so se odlično sporazumevali v angleščini. Pomembno vlogo pa je odigral tudi domačin Pavel Kvapil (po rodu Čeh), ki je s prevajanjem pomagal pri podajanju navdihujočih zgodb ustanovitelja muzeja, lesarja Jožeta.

Muzej Lesarius tako ostaja prostor, kjer se dediščina prepleta z inovativnim učenjem. Les, drevesa in gozd pa še naprej povezujejo ljudi in kulture.