Spletna konferenca ob izidu priročnika Poslovni izzivi lesnopredelovalne industrije do leta 2030

Udeležili smo se spletne konference, ki jo je ob izidu priročnika “Poslovni izzivi lesnopredelovalne industrije do leta 2030” organizirala Zelena Slovenija (Fit media d.o.o.). V sodelovanju z Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport ter Javno agencijo SPIRIT Slovenija je dogodek združil strokovnjake s področja lesarstva, izobraževanja, raziskav in gospodarstva.

Dr. Jože Koprivšek z Biotehniške fakultete je opozoril na velik razkorak med potrebami trga dela in izobraževalnimi kapacitetami. “Število prostih delovnih mest, ki jih lahko opravljajo izobraženi kadri v panogi, je trenutno štirikrat večje, kot jih letno pride iz izobraževalnih ustanov.” Izjava jasno poudarja nujnost vlaganja v izobraževalne programe in promocijo poklicev v lesarstvu. Igor Leban iz Centra RS za poklicno izobraževanje je v nadaljevanju napovedal prenovo vseh srednješolskih in visokošolskih izobraževalnih programov. S poudarkom na praktičnem izobraževanju in podjetniškem razmišljanju. Izzivi lesnopredelovalne industrije do leta 2030

Posnetek zaslona preko Zooma izpeljane Spletne konference: Poslovni izzivi lesnopredelovalne industrije do leta 2030
Sonaravno: Vrniti se moramo k zakonitostim narave, gozda, dreves …

Martin Hladnik iz podjetja iQwood je poudaril, da moramo začeti pri otrocih, jih (na)učiti sonaravnega razmišljanja ter spodbujati uporabo lesa za zdrave bivalne prostore. “Pomembno je izboljšati materiale, uporabljati lokalne surovine ter vključevati kreativnost in slovensko znanje kolegov,” je dejal in opozoril na pomen ustvarjanja lokalnih trajnostnih rešitev.

Konferenca je izpostavila trajnostne prakse, digitalizacijo procesov in povečanje učinkovitosti kot ključne izzive za prihodnje obdobje. Predavatelji so predstavili možnosti za izboljšanje konkurenčnosti na globalnem trgu. Tu slovenska podjetja lahko izstopajo z inovativnimi izdelki, vrhunsko obdelavo lesa in usmeritvijo v krožno gospodarstvo.

Priročnik s prispevki 27-ih strokovnjakov in praktikov

Na konferenci predstavljen priročnik ponuja strateška izhodišča za lesnopredelovalna podjetja, ki želijo aktivno prispevati k doseganju trajnostnih ciljev. Pomemben poudarek je bil tudi na sodelovanju med industrijo in izobraževalnimi ustanovami za zapolnitev vrzeli v znanju in kompetencah.

Za podjetje Mizarstvo Kos je bil konferenčni dan dokaz o kakovosti intelektualne lastnine, know-howa, inovativnih rešitev in primerov dobrih praks lesarstva v Sloveniji. Teme konferenčnega dne so bile usmerjene v iskanje kadrovskih rešitev, izboljšanje procesov ter krepitev ozaveščenosti o pomembnosti lesa kot trajnostne surovine. Udeležba je bila pomemben korak k sledenju strateški viziji našega podjetja: razvijati personalizirane trajnostne lesene rešitve in spodbujati mlade, da postanejo del “Lesene dobe 2020-2050”. Delovati povezovalno in združevalno, v prid rasti lesne panoge in razvoja ljudi. Izzivi lesnopredelovalne industrije do leta 2030

Priročnik, naslovnica