Sedem vodnikov, ki so obiskovalce vodili skozi poučne, zabavne in razvojne vsebine.

Dan odprtih vrat v muzeju Lesarius je bil odlična priložnost za vse ljubitelje lesa in narave, da skozi 7-čutov spoznajo pomen gozda in dediščino lesarskih obrti. V okviru nacionalne kampanje EU projekt, moj projekt 2024, smo kot finalisti peto uvrščenega projekta Lesarius (sofinanciranega z evropskimi sredstvi), pripravili ogled muzejske drevesnice, igralnice in delavnice. Pod vodstvom sedmih vodnikov, smo interaktivne vsebine javnosti približali skozi poučne, zabavne in razvojne predstavitve. Dan odprtih vrat v muzeju Lesarius

Tehnika "transferja" na les, je otrokom pomagala odkriti QR kodo z drevesi Slovenije.
Predstavitev projekta Lesarius in ustvarjalne delavnice so bile navdih za vse, ki so nas obiskali.

Ustanovitelja in ambasadorja muzeja, Jože in Petra Kos, sta obiskovalce popeljala skozi proces nastajanja muzeja in predstavila vse soustvarjalce. Poudarila sta pomen sinergije gozda, podjetništva in lokalnega okolja. Kako imajo lahko dobronamerni razvojni projekti pozitiven vpliv na napredek ljudi in širše skupnosti? Vsi poskušanja željni, pa so spoznali tudi vizijo »Lesena doba: 2020-2050«.

Obiskali so nas pedagogi, podjetniki, izobraževalne in razvojne ustanove, zeliščarji, glasbeniki, kmetje in družine. Vsi so imeli priložnost preizkusiti stare ročne tehnike obdelave lesa ter spoznati rokodelska občutenja. Posebno pozornost so pritegnile drevesne vrste in keltski drevesnik – velika lesena knjiga, ki je vsakemu razkrila svojega drevesnega vodnika. Stružnica je vse odrasle pognala v “zadihanost”, otroci so navdušeno uživali v rokovanju z nabrušenimi orodji ter osredotočeno reševali uganke miselnih iger. Najmlajšim pa bo v spominu ostalo “glasno graviranje” in iskanje lika Lesarius. Našli so ga na leseni ploščici pod celulozno plastjo. 😉 Dan odprtih vrat v muzeju Lesarius

Za vso podporo se iskreno zahvaljujemo vsem soustvarjalcem projekta Lesarius, obiskovalcem in predstavnikom medijev, ki so se udeležili dneva odprtih vrat in prispevali k sproščenemu vzdušju. Za pomoč pri organizaciji in izvedbi dogodka se zahvaljujemo sodelavcem, prostovoljcem, Razvojnemu centru Srca Slovenije in Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Eko kmetiji Vovše. Skupaj smo ustvarili nepozabno izkušnjo, ki je še dodatno utrdila povezanost med gozdom in ljudmi. Zgodbe dreves in lesarskih mojstrov smo ponesli v svet!

P.s. Novinarka Monika Kubelj je v članku povzela vizijo lesa in pozitivno vibracijo predstavitvenega dne. Vabljeni k branju! (Nedeljski dnevnik, 2. 10. 2024, “Uresničujemo vizijo lesa”)

V muzeju še vedno zbiramo nesnovno dediščino. V kolikor kdo pozna še kakšnega živečega lesarskega mojstra, ki je ustvarjal z ročnimi orodji in bi njegovo zgodbo tudi zapisal, nam pišite na info@lesarius.si. Zgodbe mojstrov govorijo o predanosti, strokovnosti, vztrajnosti, ljubezni do oblikovanih in unikatno ustvarjenih izdelkov iz lesa.