
Na slovenski kulturni dan, 8. februarja 2025, smo v razstavnem salonu Centra za zunanjo ureditev, Mizarstva Kos in muzeju Lesarius na Veliki Preski, postavili ključne temelje za vizionarski projekt Vetrne orgle. Ta avtentična turistična destinacija bo združevala glasbo, trajnost in naravno okolje. Ter ustvarila prostor za poglobljeno osebno izkušnjo (selfnes). Projekt združuje inovacije na področju zvoka, arhitekture in ekološke trajnosti ter obljublja, da bo postal prepoznaven simbol sonaravnega razvoja v Sloveniji. Temelji projekta Vetrne orgle®
Kick-off delavnica, izvedena v okviru projekta ST3ER, je zbrala ključne deležnike. Idejnega vodjo Jožeta Kosa, strateške in poslovne partnerje, strokovnjake na področju turizma, mentorje in predstavnike lokalnih skupnosti. V prepletu razmišljanj od 31 do 82 let smo skupaj zgradili poslanstvo in vizijo projekta. Za nadaljni razvoj pa smo analizirali in začrtali tudi ključne strateške stebre. V ospredju je bila usklajenost med trajnostnim pristopom in družbeno koristnostjo projekta.

Kot je poudarila izkušena strokovna strateginja za razvoj in menedžment organizacij ter facilitatorka dogodka, mag. Margareta Guček Zakošek, je bil to strukturiran proces razmišljanja, ki je omogočil hitre in učinkovite uvide. »Interdisciplinarnost in odprt dialog sta se izkazala za ključna dejavnika uspeha. Projekt smo skozi metodo odprtega prostora osvetlili z različnih zornih kotov ter pridobili jasne smernice za prihodnost. Eden najpomembnejših uvidov je bila sistemska povezava s prostorom, ki prvi lahko da projektu, skupaj z lokalnimi prebivalci, potreben zagon.«
Kaj prinaša projekt?
- Inovativno destinacijo s stolpom, ki bo koristil vetrno in sončno energijo ter postal edinstveno doživetje za obiskovalce.
- Trajnostni razvoj, ki vključuje lokalne gozdne vire, naravne materiale in spodbuja skrbno ravnanje z gozdom ter obnovljivimi viri energije.
- Zdravilni center, kjer bo zvok orgel deloval terapevtsko in povezoval človeka z naravo, kar odpira možnosti za raznolike programe zdravljenja.
- Podporo lokalnemu gospodarstvu s sodelovanjem lokalne skupnosti in terapevtov, ki bodo soustvarjali vsebine in programe.
- Vseslovenski povezovalni model, ki bo združil občine, lastnike gozdov, arhitekte, mizarje, kmete, organiste in ’59-letnike.
Petra Kos, direktorica Mizarstva Kos in Centra za zunanjo ureditev je mnenja, da je bila delavnica: »Zagotovo pomemben korak, ki je sprožil gibanje učenja in zagona. Interdisciplinarnost in odprtost udeležencev – izkušenih strokovnjakov, je v prostor poslalo nabor idej, ki bodo postavili nadaljnje smernice dela. Projekt Zdravilni center Vetrne Orgle®, na eni strani povezuje in vzpodbuja uporabo lesa in skrbno ravnanje z gozdom. Na drugi pa človeka vzpodbuja in balansira, da se s pomočjo glasbe in narave povezuje sam s seboj.«
S projektom Vetrne orgle® se odpira nova zgodba slovenskega trajnostnega turizma in inovativnih okoljskih rešitev. Hvala vsem, ki soustvarjate to pot!

Udeleženci delavnice: Jože Kos, Breda Kos, Petra Kos, Špela Pavlič Kos, Anže Kos, mag. Margareta Guček Zakušek (facilitatorka), prof. dr. Franc Pohleven, Boštjan Juvan, Matjaž Resnik, Milorad Domanović, Petra Marinko, prof. dr. Tadeja Jere Jakulin, prof. dr. Vid Jakulin, Janja Viler, Mojca Štepic, Jože Prah, Karin Lavin, Robi Lavin, Peter Ogorelec, Tjaž Bauer, Anja Šerc in Franci Rokavec
Foto: Špela Pavlič Kos