Želvin vrt na Primorskem
Vrtne prenove sta se v osrčju Koprskega zaliva lotila lastnika z izjemnim občutkom za urejanje zunanjega prostora. Zaradi dotrajanosti stare pergole sta z leseno preobrazbo želela doseči pokrito vhodno pročelje in teraso. Kamnita stebrišča, premična senčila in stekleni pasovi na novih lesenih nadstreških so rešitve strokovnjakov za preobrazbe, oblikovane s spoštovanjem do tradicionalne istrske arhitekture in upoštevanjem bivalnih navad. Tu svoje mesto pod soncem išče toploljubna kopenska želva, ki v počasnem ritmu poplesava med razgibanimi kamnitimi površinami in mediteranskim rastlinjem.
Istrski elementi izhodišče za oblikovanje nadstrešnic.
Zaradi kovinskih distančnikov streha vhodnega nadstreška deluje kot lebdeča iluzija. Zgornji del stebrov zaključuje kapitelj, kamniti monolit s klesanimi robovi. Po navdihu lesenih »škur« ali polken sta v nadstrešek na terasi vgrajena dvokrilna premična senčnika iz smrekovine, ki se dopolnjujeta z lovorjem in lepljivcem (lat. Laurus nobilis in Pittosporum tobira). Obešena na nosilno tračnično gred, ki poteka od notranje kuhinje do zunanje jedilnice, skrbita za zasebnost v ulici vrstnih hiš in omejevanje jadranskih vetrov. Krili senčil po potrebi zaščite pred južnim soncem izvlečemo na željeno mesto.
Zakaj tudi ob morju graditi iz lesa?
Zato ker smo trajnostno usmerjena družba, ki uporablja ekološke konstrukcijske materiale, ki po odsluženem ciklu ne obremenjujejo okolja. Da ima vgrajeni les v bivalnem okolju izjemno pozitiven vpliv na zdravje ljudi, preučujejo tudi v raziskovalnem inštitutu le 5 km stran. In ker znamo življenjsko dobo vgrajenega materiala podaljšati s premišljenimi izvedbenimi detajli ter primerno zaščito. Z naravo povezani predniki so vedeli, da se od vseh ostalih gradbenih materialov les najmanj pregreva, zato so ga uporabljali za vnašanje blagodejnih prvin v grajeno okolje.
Upočasnite čas, zgledujte se po 200 milijonov let starih plazilcih.
Želvo rodu testudo najdemo na obalnih področjih Jadranskega in Sredozemskega morja, zaščitena je s trdim oklepom in varovalno barvo. Prav takšen je tudi njen mediteranski vrt. Zavarovan s trpežno streho ter okrašen z zbirko rastlin v odtenkih rjave, antracitne in zelene. Lastnika sta poskrbela za vrhunsko oblikovan zasaditveni načrt in izvedbo. Ta je poleg meditativnega pribežališča pred vrvežem vsakdana, postal edinstven terarij na prostem. Želvin vrt na Primorskem.