Vračanje k naravi, bivanje v prostoru aktivnega oddiha

Vračanje k naravi, bivanje v prostoru aktivnega oddiha

Vračanje k naravi, bivanje v prostoru aktivnega oddiha. Ob gozdnem robu, na vinogradniški strmini stoji pol lesena in pol zidana počitniška hišica, v katero se prebivalci skozi vse leto vračajo na sprostitveni oddih iz mesta. Zaradi aktivnosti na vrtu je bilo potrebno dograditi prostor za zunanje bivanje in druženje širše družine. Ustvariti funkcionalen bivanjski vrt iz naravnih materialov: rastlin, lesa, kamna, stekla, kovine in betona.

Vračanje k naravi, bivanje v prostoru aktivnega oddiha

Preobrazba zunanjega prostora vedno izhaja iz življenjskega stila prebivalcev.

Na začetku je bila želja samo dograditi balkonsko ograjo na jugu ter ustvariti pokriti prostor pred vhodom. Zaradi načina bivanja stanovalcev, njihovih aktivnosti in temperaturnih sprememb lokacije smo v idejnem načrtu zasnovali:  nadstrešek z letno kuhinjo in jedilnico na zahodu, razširjen severni dostop z betonsko oporo, vkopan nadstrešek za dva avtomobila z lopo, urejeno parkirno pot ter zasaditev gredic z okrasnimi grmovnicami, trajnicami in enoletnicami. Vsem objektom in vrtnim dostopom pa smo dodali tudi ambientalno osvetlitev. Ta v podeželskem okolju ne povzroča svetlobne onesnaženosti.

Vračanje k naravi, bivanje v prostoru aktivnega oddiha

Ker je poleti na jugu prevroče se umaknemo na zahod ali sever.

Južni nadstrešek pred vhodom je pokrit s steklom, kjer lahko kljub nizkim temperaturam za zunanje bivanje. Pod njim uživamo že zgodaj spomladi ali pozno jeseni. Posodobljeni balkonski ograji smo dodali letvično formo do vrha slemena ter na zidani strani hiše namestili stekleno pregrado. V času poletne pripeke je najprijetnejše pod nadstreškom letne kuhinje, ki tudi kletne stopnice in notranje prostore ščiti pred vdorom zahodnih padavin. Parcela je na tem delu polkrožno oblikovana, zato smo z objektom sledili obliki in ga vpeli v betonski zid, ki podpira brežino.

Prednosti zunanje jedilnice so mobilni žar, ki je estetsko prikrit z odpirajočimi vratci. Tudi sezuvati se ni potrebno, mimogrede pa zahodna lega ponuja najlepši razgled v dolino in na pridelovalni vrt. Iz kuhinje pot vodi do stopnišča in zeliščnih gredic, zeleno-peščene strehe nad hišo ter intimnega severnega prostora, kjer poleti zadremamo na ležalniku ali se ohladimo pod zunanjim tušem. Dodana pergola optično zmanjša višino hiše in poveže prostor z vkopanim avtomobilskim nadstreškom. Le-ta je pritrjen na betonsko lopo z lesenimi vrati, ki služi kot kolesarnica in shramba.

Vračanje k naravi, bivanje v prostoru aktivnega oddiha

Smisel za estetiko in detajle.

Ker v hišici živijo ljudje z občutkom za lepo oblikovan vrt, je bila zasaditev vrta v vseletnih barvah pričakovana. Rastline so povezovalni člen med dodanimi objekti, oblikovanje pa je izhajalo iz obstoječih dreves in dodajanja novih, izbora rastlin za vse letne čase, uporabo skalnato-lesenih vrtnih elementov ter ustvarjanja habitata za ptice, čebele in ostale žuželke. Prostor aktivnega oddiha je bil na začetku bolj za »vikend«, z ureditvijo pa postaja stalni dom.

Vračanje k naravi, bivanje v prostoru aktivnega oddiha
Bi tudi vaša okolica potrebovala popolno preobrazbo?

Naša skupina povezanih strokovnjakov vam bo z veseljem pomagala z lesenimi in celostnimi rešitvami za vaš dom.

Načrtovanje: Jože Kos, Center za zunanjo ureditev d.o.o. | Gradbena dela: Agrogradnja d.o.o. | Ključavničarska dela: Premik Ukče, Sašo Korošec s.p. | Mizarska dela: Mizarstvo Kos d.o.o. | Krovsko-kleparska dela: Stavbno kleparstvo in krovstvo, Gregor Lamovšek s.p. | Steklarska dela: Steklarstvo Vidmar d.o.o. | Vrtnarska dela: Vrtne kreacije, Mija Košič s.p. | Inženiring: Center za zunanjo ureditev, hiša idej in povezovanj d.o.o. | Fotografije in tekst: Špela Pavlič Kos