Vinogradniška hacienda na Dolenjskem
V te z griči posute kraje je zahajal že pisatelj Levstik, saj mimo poteka znamenita pohodniška pot od Litije do Čateža. Tu na osončeni legi najdemo v hrib prislonjeno manjšo stavbo med vinogradi, ki se prepušča navdihujoči panorami romarskih krajev. Gostoljubna lastnika sta sprva sem gor prihajala le ob koncih tedna. Z izgradnjo nadstreška na terasi, letne kuhinje, pergole in vrtne lope je njuna zidanica postala družinsko stičišče ali prostor spoštovanja narave, tradicije in prijateljskih odnosov.
Izziva za načrtovalca višina in omejen dostop.
Projektna naloga je vsebovala več izhodišč. Ustaviti južno sonce zaradi pregrevanja vinske kleti, zagotoviti streho in zavetrje nad zunanjo delovno-družabno teraso ter umestiti prostor za obdelovalna orodja, škropilna sredstva in drvarnico. Nastala je ureditev v dveh nivojih, s katero je povečano sončno ploščad pridobilo tudi bivalno nadstropje. Armiranobetonska konstrukcija nadstreška se razteza med obstoječi balkon in oporni zid, ki se na spodnjem nivoju nadaljuje v shranjevalno lopo. Posebnost rešitve je streha lope, ki je zaradi premostitve višinskih razlik postala plošča za kuhinjski pult. V eni izmed omaric najdemo z lopo povezano odprtino, loputo za transport drv. Novozgrajeni strehi sta odličen lovilnik padavin, ki jih preko skritih odtokov prenesemo v vodni zbiralnik.
Med vinogradom in vinom.
Nekoč so rezbarji izdelovali umetniška rezljana kletna vrata, sodarji vinske sode (v »reuporabi« stoječe mize). Danes pa mojstri iščemo rešitve za bivalno udobje in celosten izgled. Ker teraso prepihavajo vetrovi vseh smeri in sonce ogreva objekt preko celega dne, najprimernejšo zaščito nudijo lesena premična senčila. Na vzhodni in južni strani so krila sestavljena z letvic pod naklonom. Medtem ko so zaradi prepusta svetlobe na zahodu steklena. Čeprav za haciendo velja, da slovi po velikem posestvu, pri tej veličino merimo v podaljšanem zunanjem bivanju v vseh letnih časih in srčnosti ljudi, ki tam živijo ali tja pridejo. Verjemite, da prostor kar oživi, ko slovenska pesem ob kozarčku cvička zazveni.
Lesena premična senčila so izum za bivanje z naravo.
Projekt izvedbe je koordinacijski izziv, pri katerem se dopolnjujejo različna mojstrska znanja. Poleg mizarskih je bilo potrebno opraviti še projektantska, gradbena, ključavničarska, kamnoseška, krovsko-kleparska, pečarska, elektro in vodovodno inštalaterska, steklarska, pleskarska, keramičarska in vrtnarska dela. Je skupni prostor v naravi, v katerem ob jutranji kavi, dobrem kosilu iz peči, večernem pivu, poučni knjigi ali gledanju nogometne tekme uživa družina s prijatelji. Trojna bivanjska rešitev je nadgrajena z unikatno oblikovano keramiko v obrobah, lučkah, mizi in svečnikih. Pozabljen pa ni niti hišni ljubljenček, ki je v stopniščni niši dobil svoj vrtni kotiček.