Terasa v družbi slovenske smreke in tropskega lapacha
Pri zasavskem ribniku se razprostira majhna trikotna parcela s kamnito hišo in vrtom na vzpetini. Arhitektura je dopolnjena z lesenim nadstreškom in pergolo pred vhodom in garažo, nadstreškom in podnicami na južni terasi, lopo ter podnicami na odprti severni terasi in južnem balkonu v nadstropju.
Izhodišče za minimalistični stil so leseno-bela polkna.
Glavni vhod in severno dostopno pot pred garažnimi vrati povezuje lesena pergola, ki je pri vstopu v hišo zaščitena s steklom. Stanovalci preko garaže koristijo direktno povezavo z notranjostjo ali z zadnjim vhodom, ki vodi do »skrite ute« na zahodu. Lesena lopa je umeščena med dva oporna zidova dveh sosednjih parcel. Neuporaben kotni prostor smo spremenili v 100 % izkoriščeno shrambo.
Južni vrt je kontrast domačnosti in eksotike.
Bivanje na terasi je povezano s soncem, ki ga prebivalci želijo prenesti tudi v hišo. Posledično je nadstrešek iz lesa prilagojenega na domače klimatske razmere pokrit s steklom, ki skrbi za prenos svetlobe in toplote. Prednost smrekovega lesa sta prožnost in elastičnost (potrebne za obtežbe). Ta je posledica lokalnega gorskega rastišča, sekanja ob pravem času in zračnega sušenja na 12 % vlage. S podnicami je vnesena barvna dinamičnost, ki pa jo dopolnjujejo tudi zelene rastline. Lastniki so izbrali tropski les ipe, znan tudi kot lapacho, brazilski oreh ali iron wood (železni les), za katerega velja pravilo, da ne potrebuje posebnega vzdrževanja, saj je zaradi kemijske sestave odporen proti lesnim insektom in gobam. Sčasoma zaradi ultravijoličnih žarkov in padavin (naravne oksidacije) posivi in pridobi luskavost, lahko pa ga premažemo z naravnim oljem, ki pa ne vpliva na trajnost, ampak zgolj na upočasnitev barvnih sprememb.
Zgornja nadstropja ponujajo topla zunanja tla in zabavne mestne zvoke.
Ker v hiši živijo ljudje z občutkom za lepo oblikovan bivalni prostor, zasebne kotičke najdemo v vseh dimenzijah. Na sončni severni terasi ali južnem balkonu se lahko po lesenih podnicah sprehajajo bosi ter poslušajo avtomobilske zavore, bitje ure v zvoniku, šumenje dreves ali »reglanje« žab in tamkajšnjih ribičev. V mestnem vrvežu nikoli ni dolgčas.
Prednost lesene ureditve so tehnični detajli in estetika.
Izgled lesenih objektov je preprost, hkrati pa zaradi statičnih ojačitev in skritih instalacij zelo zahteven za izvedbo. Lesena konstrukcija je vpeta na kovinska sidrišča, streha na uti, zgornji terasi in delno na spodnjem nadstrešku pa je pokrita s PVC Sikaplan folijo in zaključena s pločevinastimi obrobami. Podnice s skrito podkonstrukcijo in tehniko skritega vijačenja so izjemen estetski doprinos k ureditvi vrta v kombinaciji les-steklo-kamen.