Pri izvedbi lesenih nadstreškov smo se posvetili bivanju

Ko opremljamo svojo okolico, se odločamo tudi za nadstrešek na terasi, za avto, pred vhodom v hišo, nad letno kuhinjo. Te elemente je možno narediti iz različnih materialov, mi smo jih izdelali iz lesa in v kombinaciji z drugimi materiali.

Nadstreški se lepo skladajo z arhitekturo hiše in njeno okolico.

Sama arhitekturna zasnova je enostavna, gre za ravne linije. Hiša dvokapnica ostaja glavna enota, h kateri so priključeni ali postavljeni nadstreški z ravno streho. Vhod v hišo je z nadstreškom nad vhodom lepo označen, pomembno pa je tudi, da nam streha nad njim omogoča, da v hišo vstopamo suhi. Nadstrešek za avtomobile je priključen hiši iz zahodne strani. Želeli smo, da je nosilna konstrukcija tanka, zato je izdelana iz kovine, možna bi bila tudi lesena konstrukcija, vendar bi bil les zaradi drugačnih lastnosti bolj masiven.

Nadstrešku za avto je priključena vrtna lopa. Vrtno lopo smo v drugi fazi izdelave še povečali, saj so prebivalci potrebovali še dodatne kapacitete. Pri izdelavi vrtne lope je pomembno, da je izdelana tako, da se ob nalivih v njej ne zadržuje voda, da imamo urejeno odvodnjavanje s strehe, lepo je, če so žlebovi minimalistični ali celo skriti v notranjost stebra. Nadstrešek za avto je proti zasebnemu delu okolice zastrt z lesenimi letvicami. Obenem pa lopa in nadstrešek ločita prednji del okolice od zasebnega dela okolice.

Zasebni del vrta je opremljen z nadstreškom na terasi in letno kuhinjo

Južna stran hiše ima močno sonce, zato smo na terasi zgradili nadstrešek na terasi. Streha nadstreška je steklena, pod njo pa imamo dvojna lesena stropna senčila, ki jih lahko premikamo od hiše in še čez nadstrešek. Rešitev s senčili nam daje optimalen izkoristek, ko je zelo vroče jih popolnoma raztegnemo po celotni dolžini, ko pa si želimo, da bi se prostor segrel senčila pospravimo bolj skupaj in svetlobi omogočamo prosto pot. Takšna rešitev nam nudi prijetno bivanje pod nadstreškom že od zgodnje spomladi vse do pozne jeseni.

V bližini je tudi nadstrešek nad letno kuhinjo, ki je prav tako kot ostali elementi pobarvan v barvno kombinacijo bele in sivorjave. Z dvobarvno kombinacijo ustvarimo kontrast, in naredimo neko pestrost v prostoru. V bližini je tudi zelenjavni vrt, kjer lahko domače pridelano zelenjavo takoj iz vrta pripravimo v letni kuhinji. Pri opremljanju zunanjega prostora je pomembna celotna okolica, kamor umestimo tudi svoj zasebni del vrta. Ta naj bo še posebej pisan nam na kožo, saj se bomo tam zadrževali največ časa.

Bi tudi vaša okolica potrebovala popolno preobrazbo?

Naša skupina povezanih strokovnjakov vam bo z veseljem pomagala z lesenimi in celostnimi rešitvami za vaš dom.

Načrtovanje: Jože Kos, Mizarstvo Kos d.o.o. | Inženiring: Center za zunanjo ureditev, hiša idej in povezovanj | Mizarska dela: Mizarstvo Kos, Jože Kos | Krovsko-kleparska dela: Stavbno kleparstvo in krovstvo, Gregor Lamovšek s.p. | Steklarska dela: Steklarstvo Vidmar d.o.o. | Fotografije in tekst: Špela Pavlič Kos